За словами генерального директора компанії Юрія Курмаза, російські сили намагалися захопити телекомунікаційні мережі оператора за допомогою хакерів та фізичного залякування співробітників.
Терор співробітників
Співробітники неодноразово стикалися з погрозами і навіть були ув’язнені на окупованих територіях півдня та сходу України. Втім, незважаючи на погрози, фахівці оператора не передавали окупантам технічні дані про мережну інфраструктуру, а навпаки, видаляли всі важливі файли з комп’ютерів.
“Росіяни намагалися підключити до наших мереж свої плати управління та якесь обладнання, але не змогли його переналаштувати, тому що ми повністю знищили програмне забезпечення”, – розповів Курмаз.
Кібератаки
Наприкінці березня російські хакери отримали доступ до облікового запису співробітника на окупованій території та намагалися використовувати його для крадіжки даних клієнтів та компрометації внутрішньої мережевої інформації.
За словами Кирила Гончарука, директора з інформаційних технологій «Укртелекому», компанії довелося ухвалити радикальне рішення та відключити більшу частину своєї мережі приблизно на 15 годин, що призвело до втрати зв’язку в деяких регіонах країни.
У середньому компанія стикається з 10 кібератаками щотижня. Це спроби відключення загальнодоступних веб-сайтів компанії, злому комп’ютерів співробітників та проникнення в цифрову інфраструктуру компанії.
За словами Гончарука, для виявлення такої активності у компанії є системи, які виявляють незвичайні моделі поведінки на комп’ютерах працівників.
Експерти з безпеки «Укртелекому» вважають, що хакери можуть намагатися знайти та вкрасти те, що вони називають «золотою конфігурацією» — посилання на інформацію, необхідну для відновлення та відновлення роботи мереж оператора в окупованих регіонах після самосаботажу.
Російський контроль над інтернетом
Минулого місяця експерти з інтернет-моніторингу зауважили, що частина українського інтернету перейшла під контроль росії. Деякі оператори в окупованому Херсоні перенаправляли інтернет-трафік своїх клієнтів через Miranda Media, кримську філію російської телекомунікаційної компанії «Ростелеком».
По суті, росія дотримується тієї ж стратегії, що й після анексії Криму у 2014 році.
«Всі місцеві провайдери змушені були інтегруватися з російськими. Люди приходили до кожного провайдера та шантажували чи погрожували їм», — зазначає заступник начальника служби захисту інформації України Віктор Жора.
Контроль за інтернет-мережами дає росії можливість блокувати доступ українців до незалежних джерел інформації. Це також дозволяє Кремлю використовувати системи спостереження за спілкуванням українців та використанням інтернету.
Деякі невеликі інтернет-провайдери на окупованих територіях вирішили змінити конфігурацію своїх мереж, щоб вони працювали під контролем росії, заявивши, що вони не мають альтернативи. «Укртелеком» віддав перевагу відключенню своїх мереж на цих територіях.
Втрати оператора
На сьогодні «Укртелеком» є найбільшим оператором фіксованого зв’язку в Україні, серед його клієнтів — українські військові та кілька державних установ. Згідно з фінансовими звітами компанії, її річний дохід у 2020 році становив близько 210 млн доларів.
Російське вторгнення завдало серйозних збитків телекомунікаційному провайдеру. Понад 30 будівель компанії було повністю зруйновано під час війни та близько 100 інших об’єктів сильно пошкоджено. Втім оператору вдалося забезпечити зв’язок для людей більш ніж у 80% населених пунктів, що обслуговуються повідомляє mediasat.info.
Comments are closed.